Varna Hiša Gorenjske

Statistika za leto 2024: Program CIS – Center za informiranje in svetovanje za žrtve nasilja na Gorenjskem

V letu 2024 je bilo v program CIS – Center za informiranje in svetovanje za žrtve nasilja na Gorenjskem, vključenih 124 uporabnikov. Od tega je bilo obravnavanih 106 odraslih in 18 otrok in mladostnikov, žrtev nasilja. Program CIS je namenjen vsem, ne glede na starost in spol. Večinoma se po pomoč obrnejo ženske, ki doživljajo nasilje, se pa v program vsako leto vključujejo tudi moški z izkušnjo nasilja. V letu 2024 se je v program CIS vključilo 85% žensk in 15% moških, kar je 5% manj moških kot v lanskem letu. Povprečna starost uporabnic je bila 37,5 let, uporabnikov pa 27,5 let.

Od vključenih 124 uporabnikov v letu 2024 je večina uporabnikov prihajala iz območja Gorenjske. V program so se vključevali tudi uporabniki iz drugih delov Slovenije, teh je bilo v letu 2024 13%. Največ uporabnikov izve za naš program na Centru za socialno delo, v drugih programih Društva VHG, od uporabnikov, ki so bili v preteklosti vključeni v program in imeli dobre izkušnje. Informacije dobijo tudi preko spletnih medijev (spletna stran društva, FB).

Še vedno (odvisno od potreb) izvajamo delo na terenu. Ljudska univerza Jesenice nam odstopi prostore, kjer izvajamo individualna srečanja z uporabniki.

V letu 2023 je začela delovati skupina za samopomoč za ženske žrtve nasilja in skupina zelo uspešno deluje. Pridružilo se nam je že nekaj novih uporabnic in s srečanji so vse zelo zadovoljne. Skupina se srečuje enkrat mesečno, v Medgeneracijskem centru v Kranju, ki nam v ta namen brezplačno odstopi prostore.

Večina uporabnikov, ki se obrne po pomoč v program CIS, se ob strokovni podpori in pomoči zmore umakniti iz nasilnega odnosa, izstopiti iz vloge žrtve ter se okrepiti in samostojno zaživeti v miru, brez nasilja.

***

Program CIS-a je namenjena polnoletnim uporabnicam/kom, s soglasjem staršev se lahko nudi pomoč tudi mladoletnim osebam, ki doživljajo različne vrste nasilja in/ali imajo izkušnjo nasilja. Uporabnikom nudimo informacijske, razbremenilne, psihosocialne in svetovalne razgovore, informiramo jih o možnih oblikah pomoči ter po potrebi o možnih namestitvenih programih, v katere se lahko vključijo. Uporabnikom nudimo tudi spremstvo do različnih ustanov, strokovnjakov in po potrebi izvajamo tudi zagovorništvo.

Nudimo informiranje in svetovanje tudi po telefonu in po e-mailu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *